RSS - Add to favouriteatari.daves.cz... 


Here can be your banner

Nejlevnější povinné ručení

Icon of pages



HTML code of icon

Switch to Czech

Načítám obsah...



Search
Menu
Photo Tip
!About
 

About
Our projects
Advert



Navigation
Povinné ručení

>> Map - Home - Covox <<


 

Covox

 
Author:
4578+8007 (32767)Daves (Administrátor)
     109318615 
Created: 12.01.2005 - Updated: 12.01.2005
Budeme potřebovat 4x7 odporů 1k2, 4x8 odporů 2k2, 4x74LS574, 1x74LS138, pár drátků, páječku, nějaké to atari, šikovný pár rukou a trpělivost a chladnou hlavu...

V podstatě COVOX nelze nazvat úpravou, neboť se na počítači nic neupravuje, pouze přidává. A co že je ten záhadný COVOX ??? Je to zařízení které umí přehrát samplovaný zvuk v osmibitové kvalitě. Používá ho npříklad INERTIA, nebo skromně i FRISH 2000 demo.

Z elektronického hlediska je to převodník z digitálního signálu na signál analogový. Jak jistě víte, tak přes Pokey lze také zahrát samplovaný zvuk, ale pouze čtyřbitově, případne kombinací dlaších kanálů navodit dojem osmitového samplu. Proč ale nevytvořit svůj vlastní zvukový obvod ???
Jak jsem již řekl, je to osmibitový DA převodník. Co kanál, to převodník. Jakýmsi standartem se stal čtyřkanálový COVOX. Můžete jej vyrobit z originálních DA převodníků, nebo využít TTL logiky a převodník si postavit. Použijeme 74LS574 což je osminásobný klopný obvod. Má osm vstupů, osm výstupů a clock. Samozřejmě, že ho ale musíme nějak naadresovat. K tomu použijeme obvodu 74LS137, což je multiplexer. Stejný obvod již v atari najdete. Je blízko Pokey, tuším že nad ním. Jeho obrázek máte dole. Jak vidíte, má piny D1, D4, D6 a D7 nevyužity. V praxi to funguje asi tak, tento obvod řídí přístup k obvodům jako je Pokey, Pia, Gtia a tak. Nebudu tu vysvětlovat, proč piny D1 a D4 nejsou k použití volné. Musíte mi věřit, když vám řeknu, že volné piny jsou D6 a D7. Tím jsme získali dvě sady adres v rozsahu 256 bytů. Samozřejmě, že budeme používat jen jednu a z ní použijeme pouze čtyři adresy. Pro každý převodník jednu. Ty samozřejmě musíme nějak vybrat a k tomu použijeme právě další 74LS138, která zjednodušeně provede to, že nám bity A0 a A1 převede na dekadickou hodnotu 1-4. Piny označené AKTIV spojte s pinem 9 původního obvodu 74LS138. Tyto piny určují, kdy bude obvod aktivní. Propojte A1,A0,R/W a o2 někam do počítače. Můžete použít druhého obrázku, který znázorňuje postavení potřebných vývodů na nejbližších obvodech. Připojte ješte GND a UCC. Tím je obvod připojen a počítač by měl jít zapnout a fungovat. Vývody CLOCK1-4 jsou připraveny a funkční.

Teď přijde docela dobrý oříšek... Skoro na celou pravou stranu obvodu 74LS574 musíte napájet odpory 2k2 a mezi jejich konce ještě 1k2 - tak jak je to na obrázku. Tím docílíte jakéhosi pasivního převodníku. Signál z D0 projde přes největší počet odporů a bude mít nejslabší úroveň a signál D8 půjde skoro přímo... Na pravém konci vedle clock je budoucí audio výstup. Na ten napájíte kondenzátor o kapacitě 100nF. Takto Upravte všechny čtyři obvody - já to řešil přes SMD odpory. Bacha na to, že v budoucnu se musí obvody nechat napájet na sebe... Až to budete mít, ohněte u všech obvodů nožičky clock a všechny čtyři položte na sebe (budou se "pářit" čtyři brouci...). Celá levá (spodní) strana přijde připájet. Nožičky čtvrtého na nožičky třetího a ty na nožičky druhého a ty na nožičky prvního. Z druhé strany se pájí jen jedna nožička - UCC. Teď to bude vypadat asi tak, že vám na jedné straně trčí vývody ze čtyř kondenzátorů. Tak ty vemte a spájejte je dohromady (doporučuji spájet dva a dva a použít jako levý a pravý kanál - dva tam a dva tam.). UCC připojte na +5V a GND na zem. Nyní propojte vývody CLOCK1-4 s připravenými vývody CLOCK obvodu 74LS574. CLOCK1 na první, CLOCK2 na druhý a tak. Ve skutečnosti nezáleží na pořadí.

Tímto by úprava měla být hotova. Počítač by měl normálně fungovat a skrz inertii byste měli slyšet zvuk. Myslím, že v novější verzi měli zmatek, protože pravděpodobně někdo připojil covox na pin D7 (7) původního obvodu 74LS138, takže tam dali na výběr dvě adresy. Já vycházel z původní inertie a ta takhle funguje.

Opět stejně jako u sterea doporučuji použít nějaký zesilovač zastavěný do atárka. Mě osobně se osvědčil obyčelný 0.5W z obvodu LM386. Je jednoduchý, účinný a utáhne i reprobedničky. Snad o něm příště... Ještě dodám, že výstupy z Covoxu můžete přes kondenzátor připojit na výstupy z pokey. Kondenzátor se tam dává k odfiltrování stejnosměrných nežádoucích složek.

Závěrem chci říct, že tuto úpravu jsem sám vymyslel, respektive na základě ripnutí inertiey a zjištění způsobu adresování jsem ji zpětně navrhl. Netvrdím, že je 100% správně, ale je funkční, jednoduchá a stále již několikátý rok bez problému funguje...





| |

[ Send to friend | Version for print ]
Comments

Opiš tento kód (čtyři číslice): do tohoto pole

No comments
Copyright 2001-2015
Materiál ze serveru daves.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora.
David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: send email, ICQ: 109318615
Partneři
Čištění klimatizace v autě

Čištění autoklimatizací Praha. Autoservis, kde nebudete dlouho čekat.


Google search

Could´t find what you were looking for? Try Google...

Google
Příspěvek
Login
Name:
Pass:
Allways log in: 



I lost my password
I want to register
Statistics
Visiters:15
Loged in:0
Visits today:174
Total visits:2050191

articles:26
Photos:34
Comments:18
Users:9
Advert