SIO -> PC
Vytištěno z //web.daves.cz/index2.php?&item=177
Autor:
4578+8007 (32767)Daves (Administrátor)
     109318615 
Vytvořeno: 12.01.2005 - Změněno: 12.01.2005


Tuto část jsem věnoval stavbě SIO kabelu, který vám dovolí propojit vaše Atari a PC. Spousta ataristů nikdy nevlastnila disketovou jednotku a byli odkázáni pouze na kazety. Pomocí tohoto kabelu lze emulovat chování disketové mechaniky na PC. Výsledkem je obraz diskety uložený na harddisku vašeho počítače. Ten pak můžete využít i ve spojení s emulátorem a tak přenést své oblíbené hry z kazet na PC do emulátoru. Samozřejmě přenost funguje i zpět, takže můžete PC využívat jako vaší zásobárnu disket, či sdílet vaše programy třeba pomocí internetu.

Přejděme k vlastní stavbě. Připravil jsem vám zde dvě funkní odlišná zapojení. První používá integrovaného obvodu 75189, druhý pak klasický MAX232. Součástky jsou obdobné, dioda může být jakákoliv univerzální, třeba 1N4148, ale i nějaká, kterou jste před lety vyrabovali z televize :-) Odpory použijeme klasické 0.25W, nebo nějaké jiné miniaturní.

Kabel vyjde celkově do dvou stovek. Záleží na obchodě. Někde se vám pokusí prodat maxe za 180 Kč, jinde za něj chtějí zas jenom 43Kč... Záleží na prodejci :-(Obě zapojení jsou připravena na připojení k 25pinovému či 9pinovému konektoru. Čísla v závorkách jsou platná pro 25pinovou verzi.Vše by vám mělo fungovat na první zapojení, je potřeba si stahnout ještě obslužný program pro komunikaci. Buď pod DOS nebo pod WIN. Počítače doporučuji spojovat ve vypnutém stavu. Bohužel mě se už dvakrát stalo, že SIO odešel. Jednou mi ho odpálil Satantronic na atariádě, a jednou mi odešel z nějakého důvodu doma. Je to způsobeno pravděpodobně napěťovými nerovnostmi a přestože počítače jsou od sebe odděleny přes integrovaný
obvod, může k poškození dojít. Nevím proč. Tyto zkušenosti mám pouze s obvodem max232, tuším že propouští až do 12V a to bude asi ono.

Z těchto důvodů doporučuji postavit raději SIO s obvodem 75189. Jeho stavba je jednodušší, levnější a funkčnější.

Jen tak si můžete zkusit propojit prstem země obou počítačů. Rozdíl naměřený voltmetrem činí 120V a pěkně to dokáže s vámi zacukat. Samozřejmě že tam není takový proud, aby se vám něco stalo, ale pokud si šikovně šahnete, poznáte že země nesjou shodné... :-)Doufám, že váš výsledek vypadá alepoň takto :-)

Materiál ze serveru daves.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora.
David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: pošli email, ICQ: 109318615